Cíl 3: Středisko Opárenský mlýn

O tom, jak dopadl náš první projekt Středisko environmentální a kulturní výchovy Asociace TOM ČR Opárenský mlýn ve spolupráci se Saským partnerem Erzgebirgsverein e.V. a SAB v rámci programu Cíl3/Ziel3 se můžete dočíst na stránkách http://oparno.a-tom.cz/

Zde se jednalo o obnovu mlýna a vytvoření střediska se zaměřením na environmentální výchovu. Mlýn se nachází pár kilometrů od Lovosic v zeleném Opárenském údolí pod svahem Lovoše na Milešovském potoce. Nejstarší částí mlýna je v jádře renesanční mlýnice, ostatní budovy vznikly kolem roku 1830. Velká obytná budova s hrázděním v patře má klasicistní podobu. Poslední významnou stavební úpravou prošel mlýn v roce 1932, kdy mlýnice dostala pozoruhodnou konstrukci krovu. Když si k dlouhé historii a malebným stavením připočteme, že se mlýn nachází na samotě, i když díky dráze dobře dopravně dostupné, a v krásném a zatím klidném koutu přírody, má všechny předpoklady pro základnou tomíků nejen jako environmentální středisko.

Mlýn svým zařízením a provozem připomíná dobu svých posledních majitelů v první třetině 20.století. Citlivě zrekonstruovaný soubor mlýnských stavení slouží jako středisko enviromentální výchovy a také jako turistická základna Asociace turistických oddílů mládeže České republiky. Mlýn leží v katastru obce Oparno, která dnes spadá pod vesnici Velemín.

 

Mlýn jsme slavnostně představili veřejnosti 11. června 2011. Ve mlýně se může v současné době ubytovat 22 osob na postelích. Při obsazení této kapacity lze počet ubytovaných zvýšit na 32 osob, a to buď využitím půdy ve mlýnici (od srpna 2012 na pěti postelích, dalších pět na vlastních karimatkách) nebo v ostatních ložnicích na karimatkách. Areál mlýna se skládá z technického zázemí, domečku (vhodný pro dvojici, rodinu či ubytování max 6 osob), hrázděné chalupy, mlýnice, obytné stodoly, psí boudy, kořenové čističky a totemu.