Setkání partnerů v Annabergu

V adventním čase se v malebně ozdobeném krušnohorském městečku Annaberg-Buchholz setkali zástupci Asociace TOM (Tomáš Novotný, Helena Podroužková, Tomáš Hurt) s Gabrielou Lorenz, předsedkyní Erzgebirgsvereinu. Příjemné setkání proběhlo v rámci projektu „Protipovodňová opatření u Oparenského mlýna“. Tomíci představili již schválené změny v projektu, tedy prodloužení termínu ukončení projektu (nově do konce března 2014), ale hlavně velmi příjemnou možnost vybudovat a osadit za ušetřené prostředky v Oparně mlýnské kolo. Kdysi jsme si navzájem přáli, aby to v Oparně klapalo… a ono to (kolo) klapat opravdu bude.

Gabriela Lorenz posléze provedla tomíky pohodovými vánočními trhy s povinnou ochutnávkou lokální pochutiny, svařené „jeřabovice“.

Tomáš Hurt

Pozvánka do Říše  snů
Tomek Hurt stručně napsal o našem setkání s milou Gabi Lorenz na konci loňského roku. Chtěl bych jeho informaci rozšířit o pozvání, které Gabriele Lorenz, šéfová Krušnohorského turistického spolku, adresuje českým tomíkům.
Annaberg-Buchholz je malebný v každém ročním čase a k výletu zrovna vybízí. Malebné Sasko je od našich hranic coby kamenem dohodil. Projedete poněkud zchátralými Vejprty do místa o poznání udržovanějšího, totiž Bärenstein, odkud je to do království našich přátele necelých patnáct kilometrů. Z Prahy přes Louny a Chomutov trvá cesta něco přes dvě hodiny a z nádrže vám odplaví palivo za pětistovku.
Co Vás v Annaberku, letitém hornickém městě, čeká? Zachované městské jádro s překrásným svatoanenským kostelem, několik příjemných pekáren, cukráren a jiných občerstvoven, ale hlavně Manufaktur der Traume, totiž Továrna na sny… Interaktivní muzeum, kterému velí naše kamarádka Gabi, vzniklo z někdejšího socialistického kulturního domu. Proměna je to po německu velkorysá a nákladná, ale efekt stojí za návštěvu. Návštěvník najde řezbářské lidové umění, loutky, mini-interiéry světa dětí. Krušnohorské figurky se zde představují v jedné z největších a nejzajímavěji adjustovaných soukromých sbírek na světě. Figurkami všeho druhu Annaberg zrovna žije. V centru na ně narazíte doslova na každém kroku. Pokud mezi nimi naleznete řezbičku svého srdce, můžete si ji zakoupit, ceny se pohybují od 2 euro za ty nejmenší až po desítky eur za nejrůznější obří Trautenberky…  Annaberg má také zajímavé okolí. Můžete navštívit ukázkový důl, starý hamr… Saská strana Krušných hor zkrátka má co nabídnout.
Uvítáme proto oddíly, které by byly schopny vyrazit do Annabergu na výpravu a setkat během ní krátce s našimi partnery. Takovou výpravu (víkendovou i delší) ústředí rádo materiálně podpoří, u menší skupiny do 9 osob jsme schopni významně pomoci i s dopravou z Prahy do německého cíle. Nabízíme i pomoc se zajištěním noclehu za finančně přijatelných podmínek.
Neváhejte – Annaberg volá!

Tomáš Novotný